Neurostimulace: Nová naděje pro zlepšení paměti v čase stárnutí populace

Ostravská univerzita
čtvrtek 13. 3., 16:30
akce již proběhla
Publikum: 2. stupeň ZŠ, studenti SŠ, studenti VŠ, dospělá veřejnost, seniořiDélka akce: 60 minut
doprovodný program
přednáška
prezenčně

V posledních desetiletích čelí vyspělé země výraznému stárnutí populace, což je výzvou pro zdravotnictví i kvalitu života. S věkem dochází k úbytku kognitivních schopností, přičemž paměť bývá často první funkcí, která je zasažena – vlivem Alzheimerovy choroby, jiných forem demence či přirozeného stárnutí. Výzkum se proto zaměřuje na strategie, jež paměť chrání a zpomalují její úpadek.

Jednou z nadějných metod je transkutánní vagová stimulace. Tato technika využívá jemné elektrické impulzy aplikované skrze kůži ke stimulaci vagového nervu, nejdelšího nervu v těle, známého také jako "bloudivý nerv". Tento nerv ovlivňuje srdeční frekvenci, trávení, imunitní odpovědi a hraje roli v důležitých mozkových funkcích, včetně paměti.

V rámci prezentace přiblížím trendy stárnutí populace, principy a využití transkutánní vagové stimulace, výsledky studií s touto metodou a klíčové poznatky své disertační práce. Ty naznačují, že tato metoda má potenciál zlepšit paměť a přispět k prevenci kognitivního úpadku. Diskutované budou i další terapeutické přístupy, například pohybová aktivita.

Přijďte nahlédnout do světa neurostimulace a jejího vlivu na kognitivní zdraví. Studie byla podpořena Grantovou agenturou ČR (GACR 17-22346Y; hlavní řešitel: Mgr. V. K. Jandačková, Ph.D.).

Přednášející

Mgr. Veronika Cibulcová, Ph.D.
Ostravská univerzita
Veronika Cibulcová je absolventkou doktorského studia v oboru Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Veronika se dlouhodobě zaměřuje na stárnutí populace, kognitivní poruchy, demence a propojení autonomního nervového systému s kognitivními funkcemi. Byla a je součástí několika vědeckých týmů na Ostravské univerzitě (4HAIE, LERCO VP8+VP4, REFRESH).
Akademie věd ČR