Zveřejnili jsme letošní program. Objevte s námi, co dokáže lidská mysl

17. 02. 2025

Nabitý program Týdne mozku, který se koná ve dnech 10.–16. března 2025, je venku. Opět vám tak nabízíme příležitost, abyste nahlédli do světa neurověd a porozuměli, jak funguje lidská mysl. Představíme nejen nejnovější poznatky, ale také praktické tipy, jak mozek udržet v kondici. Na jaká témata se můžete letos těšit?

Během festivalu vystoupí špičkoví odborníci, kteří návštěvníkům poodhalí tajemství lidského mozku. Andrea Pačesová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR například vysvětlí, jak mohou neuropeptidy pomoci v léčbě neurodegenerativních nemocí a obezity. Matěj Hoffmann z Českého vysokého učení technického v Praze představí humanoidní roboty vybavené umělou kůží po celém povrchu těla, které využívá jako výpočetní modely vývoje. Humanoidi mají totiž jak člověku podobné rozměry, tak potřebné „smysly“, především zrak a hmat. A dokážou si tak vytvořit model svého vlastního těla v prostoru. Filip Smolík z Psychologického ústavu AV ČR odhalí, jak lidská mysl zpracovává jazyk a jak se vyvíjí naše schopnost mluvit.

Festival nabídne návštěvníkům i bohatý doprovodný program. Mohou se zúčastnit debaty s datovým novinářem a youtuberem Jiřím Burýškem, který se na svém kanálu Jirka vysvětluje věci zabývá podvody na internetu a upozorňuje na to, jak si nenechat „vymýt mozek“ smyšlenými příběhy o výhodných investicích a závratných výdělcích, které důvěřivým lidem nabízejí podvodníci na sociálních sítích. Mluvit bude také o tom, jak fungují milionové podvody falešných vojáků, kteří dokážou z oklamaných žen vytáhnout celoživotní úspory.

Svůj mozek si zájemci můžou na festivalu i efektivně procvičit. Unikátní metodiky a cílené programy Akademie pro rozvoj intelektu AMAkids představí její lektoři. Návštěvníci s nimi můžou trénovat soustředění, představivost a paměť, naučí se i několik užitečných mnemotechnik a objeví možnosti rychlého čtení.

Fyziologický ústav AV ČR si připravil workshop Rytmus života ve světle i ve tmě. Účastníci prozkoumají fascinující svět biologických hodin, které se synchronizují pomocí světla, ale přitom fungují i v naprosté tmě. Dozví se také, jak vlastně náš organismus pozná, že je ráno, večer nebo noc. Workshop nabídne i unikátní zážitek „Věda ve tmě!“, kdy si zájemci vybavení brýlemi nočního vidění vyzkouší, jakým výzvám čelí výzkumníci biologických hodin, které v každém z nás neustále tikají ve světle i ve tmě.

Kompletní program festivalu Týden mozku najdete na webu. Na většinu akcí si musíte udělat rezervaci. Všechny akce jsou zdarma.

Akademie věd ČR